درگذشته، از مصالح بوم آور جهت ساخت بنا استفاده می شد. معماری گذشتگان ما بیشتر بر پایه اصول شرایط محیطی حاکم بر منطقه زیستشان بود. آیا تاکنون تجربه زندگی در خانه ای با مصالح بومی منطقه را داشته اید؟ آیا تاکنون با نمونه ای از یک خانه چوبی مواجه شده اید؟ در این مطلب قصد داریم شما را با ده اثر مثبت استفاده از چوب در معماری بنا به ویژه معماری خانه مسکونی آشنا کنیم.
ده اثر مثبت کاربرد چوب در معماری خانه

۱- ذخیره انرژی
اگر مصالح ساختمانی مانند فولاد و مواد معدنی را در معرض حرارت قرار دهیم، ساختار این مصالح تضعیف خواهد شد. چوب تقریبا واکنشی عکس فولاد از خود نشان می دهد. هنگامی که به چوب حرارت دهیم (البته نه دمایی در حد احتراق) چوب خشک تر و سخت تر می شود.
چوب رسانا نیست. اگر شما مایلید انرژی (گرما و سرما) میان فضای درونی و بیرونی خانه مبادله نشود و یا به عبارت دیگر قصد صرفه جویی در مصرف انرژی محل سکونت خود را دارید، چوب جایگزین مناسبی برای آجر، بتن و سنگ است.
۲- مقرون به صرفه با سرعت اجرای بالا
تصور کنید به سفری دو هفته ای رفته باشید، پس از بازگشت در همسایگی خود، خانه چوبی جدیدی مشاهده می کنید. شگفت آنگیز است! سازندگان حرفه ای خانه های چوبی، قادرند طی یک هفته خانه ای به متراژ ۱۰۰ متر مربع بسازند.
ساخت و ساز با چوب در مقایسه با آجر، سنگ و بتن نوعی صرفه جویی در وقت و نیروست.

امکان اجرا در هر شرایط جوی
عمدتا شرایط جوی نا به سامان موجب تعطیلی عملیات های عمرانی می شود. حتی گاهی بارش نزولات آسمانی خسارات سنگینی بر عوامل ساخت و ساز وارد می نماید اما استفاده از چوب این امکان را فراهم می آورد که ساخت بنای مورد نظر در هر شرایط آب و هوایی نظیر باران، برف و یخبندان ادامه یابد.
۴- سازگار با محیط زیست
خانه های چوب، تجدید پذیر و سازگار با محیط زیست هستند. آیا می دانستید چوب CO2 موجود در هوا را جذب و در خود ذخیره می کند؟ از این روساخت بناهای چوبی تاثیر مثبتی بر تغییرات آب و هوایی می گذارد.
هر متر مکعب چوب ۰٫۸ تن کربن آزاد می کند.
اگر در ساخت خانه ای چوبی ۲۰ متر مکعب چوب به کار رود، ۱۶ تن کربن آزاد خواهد شد. ۱۶ تن کربن، همان میزان کربنی ست که به منظور تولید سوخت اتومبیلی جهت رانندگی در مسافت ۹۰۰۰۰ کیلومتر نیاز است.
۵- زیبایی
۵۰۰۰ نوع چوب وجود دارد. چوب ها کاربردهای متفاوتی دارند. برخی به عنوان عایق و آکوستیک بنا مورد استفاده قرار می گیرند. برخی دیگر ازانواع چوب، برای استفاده در قاب پنجره ها، دیوارها، کف، سقف و مبلمان مورد توجه هستند. هر نوع چوب رنگ و بافت منحصر به فردی دارد. بافت و رنگ های متنوع چوب بسیار زیبا و کاربردی هستند. چوب در تزیینات بنا، حضوری پررنگ دارد.

۶- امن، محکم و بادوام
با وجود پیشرفت علم و تکنولوژی و ظهور مصالح نوین در عرصه رقابت بازارهای اقتصادی، چوب از مصالح نادر بومی ست که تاکنون از بازار رقابت حذف نشده است. چوب بادوام وایمن است.
چوب برخلاف آجر انعطاف پذیرست و با صرف نیروی کمی خم می شود. انعطاف پذیری چوب، ایمنی بناهای چوبی را در برابر حوادث طبیعی مانند زلزله بالا می برد. در اقلیم معتدل و مرطوب سواحل شمالی ایران، اغلب خانه ها با چوب ساخته شده اند زیرا خاک این مناطق بسیار سست است. آجر و سنگ به دلیل سنگینی وزن، گزینه های مناسبی جهت ساخت بنا بر روی خاک نرم و سست نیستند.
۷- سهولت در بازسازی
اگر ساختمانی چوبی طی سوانح مختلف آسیب ببیند، راحت تر و با سرعت بیشتری قابل بازسازی خواهد بود و هزینه بازسازی آن به مراتب کمتر از ساختمانهای آجری، سنگی و بتنی ست.
۸- ضدآب
اغلب چوب ها رطوبت موجود در هوا را جذب می کنند اما نوع ضدآب چوب نیز وجود دارد. چوب درخت سرو در برابر آب مقاوم است و رطوبت را جذب نمی کند.
۹٫سالم و طبیعی
کاربرد چوب ( چوب مورد استفاده جاذب رطوبت نباشد) در ساختمان (به ویژه ساختمان های مسکونی)، با کنترل میزان رطوبت محیط داخلی اتاق به افرادی که مشکل تنفسی دارند کمک می کند. هم چنین، چوب تاثیر بصری مثبتی بر بیننده می گذارد. نگاه کردن به چوب که بخشی از طبیعت است سبب آرامش روحی و تعادل سیستم عصبی انسان می گردد.
۱۰- ثبات رنگ
رنگ چوب با گذشت زمان تغییر نمی کند. چوب زنگ نمی زند. در نتیجه نیازی به رنگ آمیزی و ضد زنگ ندارد. البته دسته ای فلزات ضدزنگ نیز وجود دارد اما این نوع از فلزات در مقایسه با چوب گرانترند والبته از زیبایی چندانی برخوردار نیستند.

Print Friendly, PDF & Email